مد و استایل

کوکوشنل | 13 حقیقت جذاب درباره زندگی و آثار او

کو کو شنل
3.7/5 - (4 امتیاز)

کوکوشنل اسمی آشنا برای دوستداران دنیای مد و فشن است. بعید است طرفدار دنیای مد و فشن باشید و اسم این طراح بزرگ و مطرح فرانسوی را نشنیده باشید. خواندن زندگی نامه و کازنامه کاری این طراح مشهور الهام بخش خیلی از طراحان لباس و دوستداران فشن است.نوآوری ها و جسارت هایی که کوکوشنل در لباس هایش داشت روندی جدید و موثری را در دنیا بجا گذاشت.

در این پست به معرفی و بررسی این اسطوره دنیای مد و فشن یعنی کوکو شنل میپردازیم. اسم شنل برای مخاطبان ایرانی نیز آشناست و ممکن است برند شنل را در فروشگاه های لباس ، کیف و کفش وعطرفروشی ها دیده باشید. پس اگر مشتاق این هستید که بدانید چطور کوکوشنل به این شهرت و موفقیت رسید این مطلب را از دست ندهید.

کوکوشنل

از تولد تا فوت گابریل شنل

گابریل بونهر “کوکو” شنل (Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel) در سال 1883 در یکی از شهرهای فرانسه بدنیا آمد. برخلاف زندگی کاری موفقی که با آن مشهور است ، گابریل کودکی خود را در رنج و فقر گذراند.در 12 سالگی مادرش را از دست داد و پدرش او را به یتیم خانه فرستاد. شاید در همان شرایط سخت و یتیم خانه بود که بذر زندگی موفقیت های چشم گیرش را کاشت چرا که در آنجا راهبه ای به او خیاطی را یاد داد، هنری که با آن توانست حتی بعد از حیاتش نامش در دنیای مد و فشن جاودان بماند. کوکوشنل در سن 87 سالگی در سال1971 از دنیا رفت و در آرامگاهی در شهر لوزان سوییس به خاک سپرده شد.

15 حقیقت از زندگی کوکوشنل

1.کوکوشنل در ابتدا خواننده کاباره بود.

در نوجوانی و زمانی که مشغول به دوخت و دوز نبود، برای گذراندن زندگی در کاباره ها خوانندگی میکرد. و میگویند اسم کوکو را نیز در همین برهه برای خود انتخاب کرده است. برخی معتقد اند که این اسم از کلمه ای فرانسوی به معنای زن بدکاره یا معشوقه است. تنها پولی که بدست می آورد از همین طریق بود. او حتی میخواست در این حرفه ادامه به کار دهد اما با چند تجربه ناموفق فهمید که این مسیری نیست که آن را بخواهد.

عکس کوکوشنل در پیری

2. چرا “کوکو”؟

گابریل شنل نام مستعار کوکو را برای خود در طی سالهای خوانندگی اش برای خود انتخاب کرد او با اجرای دو موسیقی محبوب به نام های “Ko Ko Ri Ko” و “Qui qu’a vu Coco” شناخته و مشهور شد.

بعدها اون به همه گفت که این اسم مستعار کوکو را پدرش برای او انتخاب کرده است.

3.شلوار زنانه، هدیه کوکوشنل به دنیای زنان و مد

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنیم که چرا معرفی شلوار زنانه به عنوان یک اتفاق مهم بشمار میرود باید به نوع پوشش زنان در دهه 1990 نگاهی بندازیم. در آن زمان زنان چه میپوشیدند؟ با نگاهی کلی به عکسها میتوان فهمید که پیراهن های زنانه بلند و چین دار و پف دار، بلوز هایی با یقه های پوشیده ، سینه بند ها و کرست ها از جمله لباسهایی بودند که زنان در آن زمان به تن میکردند. همینطور که در عکس میتوان دید که در این شرایط طراحی و معرفی شلوار برای زنان واقعا انقلابی است در سبک و نوع پوشش در آن زمان.

شنل معتقد بود که برای اسب سواری دامن های بلند خیلی مناسب نیست و برای مسافرت در ونیز برای اینکه راحتتر بتواند در قایق ها بنشیند شلوار میپوشید!

لباس زنانه در پاریس1990
مدل لباسهای زنانه در 1990 پاریس
مدل شلوار کوکوشنل
مدل های شلواری که گابریل شنل میپوشید.

4. عطر شماره 5 کوکوشنل

کوکوشنل معروفترین عطر را برای ما بجا گذاشت، عطر شماره 5. این عطر در سال 1921 معرفی و تولید شد. هنگامی که از مرلین مونرو پرسیدند که چه عطری استفاده کرده است و گفت ” فقط چند قطره از شنل شماره 5″ مشخص میشود که این عطر جایگاه بسیار محبوب و برتری را در تاریخ برای خود حفظ کرده است.

چرا شماره 5؟ شنل در انتخاب اسم برای محصولاتش سادگی را انتخاب میکرد و چون این عطر پنجمین رایحه از نمونه هایش بود این اسم را برایش انتخاب کرد. شیشیه عطر شماره 5 شنل طراحی خاص و منحصربه فردی دارد که یکی دیگر از وجه تمایز این محصول میشود.

مرلین مونرو و عطر شماره 5 شنل

5. کوکوشنل با طراحی کلاه به دنیای مد قدم گذاشت.

همانطور که فهمیدیم کوکوشنل دوخت و دوز را در یتیم خانه یاد گرفت.او در سال 1910 ا. یک فروشنده کلاه زنانه حرفه ای شد و در پاریس یک بوتیک فروش کلا زنانه به نام Chanel Modes راه اندازی کرد. در ابتدا زنان معمولی مشتریان این بوتیک بودند اما سریعا اشخاص مشهور و معروف نیز به مشتریان او تبدیل شدند.

6.کوکوشنل بیشتر از 30سال در هتل زندگی کرد.

گابریل شنل این طراح افسانه ای و مشهور سالهای آخر عمرش را در تنهایی گذراند. او در هتل Ritz در پاریس اقامت داشت، همان هتلی که در سال 1971 درسن 87 سالگی در آنجا درگذشت.در طول روز در آپارتمانش بود و شبها را در هتل Ritz سپری میکرد.

هتل کوکوشنل
سوییت اقامتی کوکوشنل در هتل Ritz در پاریس

7.کت و شلوار زنانه ابداع کوکوشنل است.

انقلابی که کوکوشنل در فشن زنانه ایجاد کرد را میتوان به ابداع و ارائه کت و شلوار زنانه نسبت داد.کت و شلوار زنانه معروف شنل، کتی الهام گرفته از کت ارتشی و جیب هایی برروی کت است و دکمه های بکار رفته در آن شبیه به جواهرات هستند.دامن این محصول دامنی کوتاه و خوش فرم بود. کوکوشنل از لباسهایی با دامن بلند به لباسهایی کهه هیچ کس نمیتواند در آن تکان بخورد یاد کرده است.

به نظر جرئت و جسارتی که او در طراحی این کت و شلوار ارائه داد یکی از عواملی است که او را از سایر طراحان لباس معاصرش متمایز کرده است.

کت و شلوار شنل
کت و شلوار زنانه معروف شنل
کوکوشنل در حال دوختن
کوکوشنل در حال دوختن و سیگار کشیدن در سنین پیری

8. شنل شخصیتی تلخ داشت.

کوکوشنل هیچ موقعیتی را برای نقد سایر طراحان از دست نمیداد. او درمورد طراحی های کریستین دیور گفته که طراحی های دیور مانند لباس مبل است. درمورد بالنسیاگا گفته که طراحی خوبی دارد اما برش و دوخت او را زیرسوال برده است. همچنین درمورد پول پوآرو گفته که کاستوم طراحی میکند تا لباسی که مردم واقعا بتوانند بپوشند.

شاید بتوان ریشه این روحیه نقاد و تلخ را به بچگی و شرایط سختی که در آن بزرگ شده بود نسبت داد. همچنین نوآوری ها و جسارتهایی که در طراحی داشت نشان از شخصیت جسور و متفاوت او دارد.

9.شیر معروف !

در جواهرات شنل شیر را میتوان دید. اما سوال اینجاست چرا شیر؟ برای اینکه حیوان ماه تولدش شیر بود،یعنی ماه آگوست. او در تمام عمرش مجسمه ای از شیر در کنار جعبه سیگار و قیچی هایش داشت. همینطور در برخی از لباسهایش نیز میتوان نماد شیر را دید. او در این مورد میگوید که ” من مثل شیری هستم که برای دفاع از خودش پنجه اش را بالا میگیرد”. همچنین در یکی از شوهای معاصر شنل مجسمه ای بزرگ از شیر طلایی در وسط این مجموعه استفاده شده بود.

10.سیاه رنگ مورد‌علاقه شنل

علی رغم اینکه رنگ سفید،بژ ، طلایی و قرمز رنگهایی هستند که محصولات شنل را با آن میشناسیم، سیاه رنگ مورد علاقه او بود. او اعتقاد داشت که سیاه پرتوی زنانگی و وقار را میتوان از این رنگ دریافت کرد و هیچ چیز شیک و باکلاس تر از یک لباس مشکی نیست.

همینطور او به طراحی پیراهن های کوتاه مشکی نیز معروف است که عکسهایی از بازیگر معروفی مثل آدری هب بورن و پرنسس دایانا هست که از این پیراهن های سیاه به تن کرده اند.

گابریل شنل
تصویری از گابریل شنل با لباسی مشکی و جواهرات مرواریدی
لباس مشکی کوتاه شنل

11.همکاری با نازی ها

طبق اسنادی که موجود است در سالهای جنگ او در هتلی که اقامت داشت با ژنرال های نازی ، افسرها و جاسوس ها مراوده داشت. اینکه این طراح موفق در سیاست و جنگ نیز فعالیت داشته است نیز میتواند برای ما جای شگفتی باشد. بعد از اتمام جنگ به تبع او مجبور به ترک اروپا بود.

12.شهرت کوکوشنل در آمریکا

بعد از جنگ جهانی دوم ، برای بازگشت کوکوشنل عدد شانسش 5 را انتخاب کرد. در روز 5 فوریه 1954 شنل مدلهایش را در حالیکه روی صحنه شو حضور داشتند ، مشاهده کرد. اما خبرگذاری های فرانسوی سن و طراحی هایش را به سخره گرفتند این درحالی بود که او به دنبال کسب شهرت در آمریکا بود. مجله لایف ، پرطرفدارترین مجله آمریکایی در این مورد نوشت ” در سن 71 سالگی، گابریل شنل بیشتر از یک استایل را ارائه کرد، او یک انقلاب به راه انداخت.”

13.مراسم خاکسپاری

در مراسم خاکسپاری کوکوشنل در اولین ردیف صندلی ها مدلهایش نشسته بودند و تابوتش با گلهای سفید مزین شده بود.او در شهر لوازن در سوییس به خاک سپرده شد.

آرامگاه کوکوشنل
آرامگاه کوکوشنل در لوزان سوییس

کوکوقبل از شنل

فیلمی که درمورد زندگی این هنرمند معروف در سال 2009 ساخته شد به اسم Coco before Chanel . پیشنهاد میکنم اگر علاقه‌مند دیدن فیلمی انگیزشی هستید این فیلم را ببینید. در این فیلم داستان زندگی این طراح افسانه ای و موفقیت های چشم گیری که داشت را خواهید دید.

سخن پایانی

دنیای فشن و مد ، به سرعت رشد میکند اما در این میان اسامی ماندگار هستند که خواندن و آشنا شدن با زندگی و چالشهایی که داشتند به ما کمک میکند درک بهتری از قدرت و خلاقیت آثار آنها داشته باشیم. یکی از این اسامی ماندگار قطعا کوکوشنل است. زنی جسور که در زندگی خود سختی های زیادی کشید و توانست با ایده ها و ذهن خلاقش انقلابی را در فشن و مد ایجاد کند که تا 100 سال بعد از فوتش هنوز جذاب و پرطرفدار است.

معرفی استایل خاص و خرید عالی با تنوع زیاد در سایت ناپولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *