مد و استایل

راهنمای کامل انتخاب سایز سوتین

انتخاب سایز سوتین
5/5 - (1 امتیاز)

انتخاب درست سایز سوتین یکی از مهمترین مسایلی است که اکثر خانم ها از آن آگاهی چندانی ندارند و این موضوع باعث می شود گاهی اوقات موقع خرید سوتین انتخاب درستی نداشته باشند.

محتوا پنهان

در دنیای امروز اکثر خرید ها به صورت آنلاین انجام می شود و خانم ها ترجیح می دهند حتی لباس های زیر خود را آنلاین خرید کنند تا بتوانند در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنند. پس برای خرید آنلاین سوتین بهتر است اطلاعات کافی در مورد سایز سوتین داشته باشند تا بتوانند یک انتخاب مناسب داشته باشند.

سایز سوتین مناسب

ما در این مقاله به شما کمک می کنیم که چگونه سایز مناسب را برای سوتین انتخاب کنید.

انتخاب سایز سوتین مناسب و دلایل اهمیت آن

هنگام خرید یک سوتین مناسب در وهله ی اول شما باید مشخص کنید که هدفتان از پوشیدن سوتین چیست و در مرحله ی بعد سوتین باید در چه جایی استفاده شود. مثلا شما برای کارهای روزمره و در منزل از یک سوتین راحت و ساده که هیچ فنر و اسفنجی ندارد استفاده کنید اما برای یک مهمانی رسمی و همین طور خارج از منزل باید از یک سوتین استفاده کنید که هم فنر دار و هم اسفنجی باشد تا سینه های شما بزرک تر دیده شود و همینطور از افتادگی سینه ها با توجه به اینکه هدف شما در خارج از منزل جذابیت بیشتر است جلوگیری شود و سینه های شما خوش فرم تر به نظربیاید.

دو نکته مهم:

سوتین ها انواع مختلفی دارند و بر این اساس سایزهای متفاوتی نیز دارند پس بهتر است شما هنگام خرید سوتین، آن را یک یا دو سایز از اندازه واقعی بزرگ تر بخرید.

امروزه برندهای زیادی سوتین تولید می کنند و معمولا سایز سوتین در هر برند با برند دیگر متفاوت است. شما بهتر است موقع خرید به برند نیز توجه کنید تا سایز مناسب را تهیه کنید.

در ادامه دلایل اهمیت انتخاب سایز مناسب سوتین را توضیح می دهیم.

تغییرات هورمونی بدنی در سینه زنان

خانم ها با توجه به اینکه در دوران قاعدگی بدن شان با تغییرات هورمونی مواجه می شود چند روز قبل از دوران قاعدگی سینه های آن ها سفت تر می شود و گاهی اوقات با درد شدید همراه است و واضح است که در این زمان ها پوشیدن یک سوتین تنگ می تواند به شدت آزار دهنده باشد.

اگر شما در دوران قبل از پریود از یک سوتین تنگ استفاده کنید فشار زیادی بر سینه ها وارد می شود و باعث می شود سینه ها سفت شوند. به همین دلیل شما باید موقع خرید سوتین به این نکته توجه کنید و از مدل هایی انتخاب کنید که اندازه اش قابل تغییر باشد و شما بتوانید در این مواقع آن را شل تر کنید که به سینه ها فشار نیاید و سینه ها اذیت و سفت نشوند.

خانمی با سوتین قابل تغییر سایز
سوتین با سایز قابل تغییر

متنوع بودن سوتین

همان طور که گفته شد سوتین ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از این مدل ها برای موارد خاص طراحی شده اند. و از طرف دیگر برندها هم از نظر سایز با هم متفاوت هستند. شما با توجه به متنوع بودن سوتین ها و تولیدات متنوع برندهای مختلف لازم است قبل از خرید مدل ها را بررسی کنید و سوتین مناسب را انتخاب کنید.

سوتین با رنگ های متنوع
سوتین با رنگ های متنوع

خرید سوتین به منظور فرم دهی به سینه

برای فرم دادن به سینه شما باید از سوتین هایی که فنر دارند استفاده کنید. این فنرها که در قسمت پایین کاپ سوتین قرار دارند می توانند سینه را به صورت گرد و یا هر صورت دلخواه فرم دهند و آن ها را زیباتر نشان دهند.

البته بعضی سوتین ها دارای یک جک هستند که در قسمت داخلی و پایینی کاپ سوتین از مقدار بیشتری اسفنج استفاده می شود و این کار باعث می شود که سینه ها بزرگ تر نشان داده شوند.

استفاده از فنر و جک در سوتین باعث فرم دهی به سینه ها می شود و انتخاب یک سایز مناسب این مدل از سوتین ها باعث می شود سینه های شما خوش فرم تر دیده شود.

سوتین جک دار

بزرگ تر نشان دادن سایز سینه ها

بعضی خانم ها مایلند سایز سینه شان بزرگ تر نشان داده شود. این دسته از خانم ها به راحتی می توانند با انتخاب یک مدل سوتین درست و مناسب به این هدف برسند.

همانطور که قبلا اشاره شد استفاده از یک سوتین فنر دار و جک دار برای این افراد مناسب است. البته موقع خرید این مدل سوتین به این نکته توجه کنید چون درصد اسفنج سوتین های جک دار متفاوت است و این مقدار اسفنج داخل کاپ سوتین قرار میگیرد پس شما باید سوتین را بسته به مقدار اسفنج آن یک یا دو سایز بزرگ تر از اندازه واقعی خریداری کنید.

چگونه سایز سینه را تشخیص دهیم؟

شما برای بدست آوردن سایز سینه برای انتخاب سوتین مناسب باید ابتدا دو سایز را اندازه گیری کنید. مرحله اول سایز زیر سینه و مرحله دوم سایز دور سینه

گام اول: زیر سینه‌ی خودتان را اندازه بگیرید

یک سوتین مناسب که در آن احساس راحتی دارید بپوشید
دقیقا مماس با خط زیرین سوتین و روی قفسه‌ی سینه متر را بچرخانید و اندازه بگیرید
مطمئن شوید که متر بدون هیچ پیچیدگی دور سینه قرار گرفته است
متر را نه خیلی شل و نه خیلی سفت نگه دارید
این کار را مقابل آینه انجام دهید تا از صاف بودن متر مطمئن باشید
اندازه گیری سایز زیر سینه با متر
سایز زیر سینه

گام دوم: کاپ سینه را اندازه بگیرید (سایز دور سینه)

این کار را هم باید در حالی که سوتین پوشیده‌اید انجام دهید
از بزرگترین بخش سینه اندازه‌گیری را انجام دهید، کافی است متر را در جایی که نوک سینه قرار دارد بچرخانید
باز هم مطمئن شوید که متر در تمام دور سینه، صاف قرار گرفته و هیچ پیچ خورگی یا کشیدگی وجود ندارد
اندازه گیری سایز روی سینه با متر
سایز دور سینه

چطور سایز کاپ سوتین را محاسبه کنیم؟

بعد از اندازه گیری زیر سینه و دور سینه باید اندازه ی کاپ سوتین گرفته شود. برای به دست آوردن اندازه کاپ سوتین از فرمول زیر استفاده کنید :

فرمول: اندازه‌ی دور سینه – اندازه‌ی زیر سینه = اندازه‌ی کاپ سوتین

معمولا واحد اندازه گیری کاپ سوتین و دور و زیر سینه اینچ است اما بعضی اوقات این اندازه ها با سانتی متر است.

اندازه گیری درست دور و زیر سینه

سایز سوتین خواهر (Sister Size) چیست؟

برای هر سایز سوتینی که شما انتخاب می کنید یک سایز که اصطلاحا به آن سایز خواهر می گویند وجود دارد. و این سایز هیچ ربطی به رابطه ی خواهری ندارد و به سایزهایی گفته می شود که از نظر عددی با هم متفاوتند اما از نظر اندازه با هم تفاوتی ندارند.

سایز خواهر زمانی کاربرد دارد که شما مایلید سوتینی انتخاب کنید که از دور سینه و یا کاپ آن از اندازه ی واقعی یک سایز کوچک تر و یا بزرگ تر باشد. شما در واقع با انتخاب سایز خواهر در چنین مواردی سایز مناسب تری را برای سوتین خود انتخاب می کنید.

سایز سوتین خواهر

چطور بدانیم سایز یک سوتین مناسب نیست؟

این نکته بسیار مهم است که شما سایز سوتین خود را درست انتخاب کنید. چون انتخاب نامناسب سایز یک سوتین بسیار اذیت کننده و گاهی اوقات درد آور است.

چند نکته درباره ی سایز سوتین نامناسب:

بندها مدام از روی شانه می‌افتند
سینه از بالا، زیر یا کناره‌های سوتین بیرون می‌زند
پارچه‌ی روی سوتین به خوبی روی تن نمی‌نشیند
سوتین را روی قلاب آخر بند آن می‌بندید
بند سوتین روی شانه فشار می‌آورد و جا می‌اندازد
بند پشت سوتین از روی کمر شما حرکت می‌کند و مدام بالا می‌آید
فنر یا سیم زیر سوتین وارد پوست شما می‌شود
به خاطر پوشیدن سینه بند مدام دچار گردن‌درد یا کمردرد می‌شوید

نکاتی که برای خرید سوتین باید در نظر داشته باشید

شما برای خرید یک سوتین با سایز مناسب علاوه بر زیبایی باید به یک سری نکات مهم توجه کنید که بتوانید یک سوتین مناسب را انتخاب کنید.

۱. به بند سوتین توجه کنید

درست است که کاپ ها سینه را در جای خود نگه می دارند اما در واقع بندها، کاپ ها را بالا نگه می دارند و با بالا نگه داشتن کاپ ها به سینه ها فرم می دهند.

چند نکته :

بند سوتین باید از پشت روی کمر به صورت افقی قرار گیرد. و اگر بند سوتین شل است و حالت آویزان دارد حتما باید یک سایز کوچک تر انتخاب کنید.

بند سوتین تباید تنگ باشد و باید دو انگشت به راحتی زیر بند سوتین قرار گیرد.

اگر بند زیر سوتین تنگ است و فشار آن به بدن باعث ناراحتیتان شده است باید بدانید که کاپ سوتین مناسب شما نیست و تنگ است.

بند سوتین را همیشه در جای درست ببندید به طوری که نوک سینه ها در فاصله ی بین آرنج تا شانه باشند.

سوتین با بند و کاپ مناسب

۲. کاپ سوتین چقدر مناسب شما است؟

کاپ سوتین مهم است که روی بدن حالت چین خوردگی نداشته باشد و کاملا صاف روی سینه ها قرار گیرد.

اگر سینه ها از هر طرف سوتین بیرون آمده باشند اختمالا این سایز کاپ مناسب شما نیست و باید یک سایز بزرگ تر را انتخاب کنید.

اگر در جایی که بند ها به سوتین وصل شده اند سوتین حالت افتادگی دارد و پارچه آن شل است به احتمال زیاد این سایز کاپ برای شما بزرگ است و باید یک سایز کوچک تر را امتحان کنید.

سوتین با کاپ درست و نادرست

۳. فرم سیم یا فنر سوتین چطور است؟

هنگام خرید سوتین های فنر دار باید سیم آن کاملا دور سینه ها را بگیرد و دقیقا فیت بدن باشد و سوتین کاملا صاف روی بدن قرار بگیرد.

چند نکته :

حالت های زیر نشان می دهد که سایز سوتین مناسب نیست

سینه از زیر سیم سوتین بیرون می‌زند
سوتین استخوان قفسه‌ی سینه را لمس نمی‌کند
درست جایی که سیم سوتین قرار گرفته، قرمز می‌شود و سیم به پوست بدن فشار می‌آورد
سیم سوتین سینه را به سمت داخل فشار می‌دهد
سیم سوتین به زیر بغل فشار می‌آورد
سیم سوتین سینه‌ها را به طرفین بدن می‌کشد

۴. سبک‌ها و جنس‌های مختلف سوتین‌ها، اهداف مختلفی دارند

معمولا سوتین ها را بر اساس لباس هایی که می پوشند انتخاب می کنند. اما شما برای خرید سوتین باید سبک هایی را انتخاب کنید که با پوشیدن آن ها احساس راحتی می کنید و در همه جا قابل استفاده اند در عین حال شما باید مدل های متفاوت را در کمد لباس خود داشته باشید تا در شرایط و موقعیت های متفاوت با لباس های مختلف بتوانید از آن استفاده کنید.

همیشه دو سوتین معمولی با دو رنگ که یکی مشکی و دیگری رنگ پوست شماست در کمد لباستان داشته باشید.

حتما یک سوتین که بند آن قابلیت تغییر داشته باشد خریداری کنید تا با لباس های مختلف بتوانید با تغییر بند از آن استفاده کنید.

یک سوتین بدون سیم و فنر که کاملا راحت باشد داشته باشید تا در موقع استراحت و هنگام سفر از آن استفاده کنید.

انتخاب سوتین بر اساس فرم سینه

وقتی شما قصد خرید سوتین دارید باید به فرم سینه های خود دقت کنید و برای این کار شما باید مدل های فرم سینه را بشناسید.

سینه‌هایی که در قسمت پایین پر هستند

برای این فرم سینه ها مناسب ترین انتخاب سوتین هایی هستند که قسمت پایین سینه را پر می کنند. بعضی مدل ها به دلیل این که سینه ها را خوب می پوشانند و ویژگی آنها لیفت کردن و بالا نگه داشتن سینه هاست برای این فرم سینه بسیار مناسب هستند. پیشنهاد ما به شما مدل بالکنی (Balconette) است که علاوه بر خاصیت لیفت کردن بسیار راحت و جذاب است.

سینه‌هایی که در قسمت بالا پر هستند

برای این فرم سینه مناسب ترین سوتین آن است که کاپ آن کاملا سینه ها را بپوشاند و فضای باز کمتری داشته باشد. افرادی که فرم سینه شان نوک تیز است این مدل سوتین میتواند گزینه ی مناسبی باشد.

سینه‌هایی که کاملا در همه‌ی قسمت‌ها پر هستند

برای این فرم سینه مناسب ترین سوتین آن است که بالا و پایین سینه را کاملا بپوشاند. پیشنهاد ما به شما انتخاب سوتین هایی است که مانند نیم تنه هستند. و همین طور آن مدل از سوتین هایی که کاپ به شکل مثلث دارند هم برای این فرم سینه مناسب است. البته برای افرادی که فرم سینه گرد دارند هم سوتین هایی که کاپ به شکل مثلث دارند انتخاب خوبی است.

کلام آخر

برای خرید یک سوتین با سایز مناسب نکات زیادی وجود دارد که ما سعی کردیم در این مقاله به آنها بپردازیم تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر شود.

و در آخر به شما پیشنهاد می کنیم از برندهای معتبر مانند لاوین رز  (lA Vie En Rose)، اتام (Etam)،لانژ اند اسلیپ (Lounge and Sleep)،گارودی و برندهای شناخته شده خریداری کنید که هم کیفیت بالایی دارند و هم از الیف ضد حساسیت استفاده می کنند و هم سایز بندی آن ها دقیق تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *