مد و استایل

27 مدل دامن که باید بشناسید

زنی با دامن قرمز

دامن لباسی تقریبا آزاد است که اغلب مدل دامن ها که از کمر آغاز می شود و بسته به مدل می تواند تا مچ پا را هم بپوشاند پوشش در بین بانوان بسیار محبوب است و سال‌های بسیار دور تمامی زنان از آن استفاده می نمایند این نوع پوشش در بین لباس های سنتی بسیاری از اقوام دیده می‌شود و علاوه در برخی از کشورها مردان نیز از این پوشش در لباس های سنتی استفاده می کنند

دامن مشکی
دامن هایلو قرمز رنگ

می‌دانید بر اساس اندام‌تان چه دامنی برای شما مناسب‌تر و زیباتر است؟

پوشیدن دامن تاثیر زیادی روی زیبایی خانم‌ها می‌گذارد و مواقعی بکار می‌آید که دلشان می‌خواهد به روحیه لطیف و زنانه‌شان اهمیت بیشتری بدهند.انواع و اقسام مختلف دارند. در این مطلب ناپولی با توجه به اندام و فرم بدن‌تان، شما را برای انتخاب دامن مناسب راهنمایی می‌کنیم.

ا

برای اینکه دامنی که انتخاب می‌کنید، متناسب با سبک پوشش و اندام شما باشد، علاوه بر طرح و رنگ و جنس پارچه، باید به مدل و برش آن هم توجه کنید. فهرستی که در ادامه می‌بینید تعدادی از مهم‌ترین انواع مدل ها را معرفی می‌کند. اما با توجه به گسترش دنیای مد، این روزها دیگر هیچ قاعده و قانون کلی برای طراحی لباس وجود ندارد و خلاقیت طراحان، باعث ایجاد تنوع بیشتر در مدل ها شده است.

۱. گوده‌دار (Godet)

مدل های گوده‌دار دارای چین‌های اضافه هستند. گوده یک تکه‌ی مثلث‌شکل از پارچه است که در چاک‌های ایجاد شده روی پارچه، دوخته می‌شود. ابتدای این چین‌ها می‌تواند از وسط ران یا ابتدای زانو باشد و به قد آن بستگی دارد. اگر به مدل های های چین‌دار علاقه‌دارید این مدل برای شما بهترین گزینه است.

۲. پری دریایی یا ماهی (Mermaid)

مدل ماهی ظاهری دقیقه شبیه دم ماهی دارد. اگر دوست دارید اندام شما شبیه اندام‌های ساعت‌شنی به نظر برسد این مدل را انتخاب کنید. از این مدل دامن در طراحی لباس‌های مجلسی استفاده می‌کنند. حتی لباس عروس هم می‌تواند دامن ماهی داشته باشد. البته این مدل ها حتما باید یک میان‌تنه یا بالاتنه‌ی متناسب و تنگ هم داشته باشند. این نوع دامن برای کسانی مناسب است که اندام متناسبی دارند.

۳. ای‌-لاین (A-line)

این نوع دامن بهترین گزینه برای کسانی است که اندام گلابی‌شکل دارند. این مدل معمولاً تا روی زانو است و در صورت صاف قرار گرفتن روی زمین، به شکل مثلثی در می‌آید. دوخت این مدل هم بسیار آسان است و با اکثر انواع پارچه، نتیجه‌ی خوبی دارد.

این مدل از کمر شروع می‌شود و به باسن نمی‌چسبد در نتیجه اندام را برجسته نشان نمی‌دهد. به دلیل حالت نسبتا گشاد ، نیازی به چاک در پهلو یا پشت ندارد تا به راحتی راه بروید. مدل های A-line عموماً در قسمت کمر قرار می‌گیرند و به همین دلیل بهتر است که برای نگه داشتن آن در جای مناسب، از کمربند استفاده کنید. البته این کمربند می‌تواند جنبه‌ی تزیینی هم داشته باشد.

۴. نامتقارن (Asymmetrical)

طراحی این دامن متکی بر ایجاد خطوط نامتقارن با برش پارچه و سطوح مختلف برای اندازه‌ی دامن است. دامن نامتقارن معمولاً به صورت مورب بریده می‌شود و یک طرف آن از طرف دیگر بلندتر است. این مدل با مدلهای بلندی که دارای عدم تقارن در جلو و پشت است، متفاوت است.مدل های نامتقارن می‌توانند تنگ، گشاد یا بلند باشند.

گاهی این مدل را با مدل دیگری ترکیب می‌کنند. مثلا یک مدل می‌تواند هم نامتقارن باید و هم گوده‌دار.

۵. باکس پلیت (Box pleat)

ین مدل در دسته‌ی مدل های های پلی‌دار قرار می‌گیرد. در واقع در این مدل، پارچه تا می‌شود و از دو طرف روی یک لایه پارچه‌ی زیریش قرار می‌گیرد. همین پلی با همین شکل در دور آن ادامه پیدا می‌کند. این نوع دامن‌ها معمولا با پارچه‌های ضخیم‌تر دوخته می‌شوند تا دامن حجم قابل‌توجهی داشته باشد.

این مدل هم می‌تواند کوتاه یا بلند باشد ولی معمولا کوتاه است. مدل باکس پلیت کوتاه برای کسانی مناسب است که قد کوتاهی دارند و می‌خواهند پاهای خود را کشیده‌تر نشان دهند.

۶.حبابی (Bubble)

این مدل همان طور که از اسم آن پیداست، به شکل یک حباب میان‌تنه را می‌پوشاند. این مدل ها پارچه‌ی زیادی نیاز دارند و تقریبا دو برابرمدل عادی پارچه برای دوخت آن‌ها استفاده می‌شود. این مدل معمولا برای مدت‌های کوتاهی مد می‌شود و دوباره از مد می‌افتد. بنابراین مدلی نیست که همیشه بتوانید آن را بپوشید یا لازم باشد که در کمد لبا‌س‌های خود داشته باشید. مدل های حبابی معمولا تا روی زانو هستند.

۷. کول (Cowl)

این مدل ها حجم بیشتری به قسمت میان‌تنه و زیر کمر اضافه می‌کنند. در نتیجه این مدل برای کسانی مناسب است که دوست دارند اندام پرتری داشته باشند. این حجم در قسمت میان‌تنه با برش‌های خمیده ایجاد می‌شود. در این مدل در کناره‌های دامن، پارچه روی هم تا می‌شود. برای دوخت این مدل از پارچه‌های نرم و لخت استفاده می‌شود.

۸.جمع‌شده (Gathered)

این نوع مدل ها یکی از انواع مدل های ساده است که تقریبا برای هر تیپ و استایلی مناسب است. این مدل در قسمت کمر، جمع می‌شود و چین دارد. مقدار چین‌دار و پر بودن این دامن به مقدار پارچه‌ای که در دوخت آن استفاده می‌شود بستگی دارد. هر چقدر پارچه بیشتر باشد، در ناحیه‌ی کمر جمع‌تر می‌شود و چین آن بیشتر می‌شود.

این مدل می‌تواند کوتاه، بلند یا متوسط باشد. معمولا آن را با پارچه‌هایی می‌دوزند که نه خیلی سبک و نه خیلی سنگین باشد.

۹. دایره‌ای یا تمام کلوش

مدل های دایره‌ای یامدل های اسکیتر به شکل دایره بریده می‌شوند. در واقع اگر آن‌ها را روی زمین پهن کنید طوری که کش آن به شکل دایره روی زمین قرار بگیرد، پارچه‌ی دامن هم عین یک دایره‌ی بزرگ دور کش قرار می‌گیرد. در این مدل، پارچه‌ی این مدل ها به یک کمربند وصل می‌شود و این کمربند درست روی خط کمر فرد قرار می‌گیرد.

این مدل هم معمولا پارچه‌ی زیادی می‌خواهد. قد این مدل می‌تواند از کوتاه و بالای زانو باشد تامدلی که به روی پا می‌رسد. این مدل ها برای مواقعی که فعالیت شما زیاد است، مناسب است چون با آن به‌راحتی می توانید قدم‌های بلند بردارید؛ به‌همین دلیل به عنوان دامن تنیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع مدل و مدل‌های دیگری هم دارد که الگوی آن نیم‌دایره یا دو برابر یک دایره است. این مدل‌ها چین‌های کمتر یا بیشتر ازمدل دایره‌ای معمولی دارند.

۱۰. کوتاه

این نوع کوتاه‌ترین مدل هایی هستند که می‌توانید پیدا کنید. مری کوانت، طراح مشهور لباس این مدل ها را مشهور کرد و در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی بسیار محبوب بود. یکی از مزیت‌های این مدل این است که با کمترین مقدار پارچه دوخته می‌شود. این دامن‌ها معمولا تنگ هستند ولی ممکن است نوع چین‌دار آن‌ها را هم پیدا کنید. حتی ممکن است شکل دایره‌ای هم داشته باشند. مدل های کوتاه جین برای یک استایل غیررسمی دخترانه بسیار مناسب‌اند.

۱۱. مربعی (Handkerchief)

برش مربعی شکل دارد و در چهار قسمت، گوشه‌های تیز آن رو به پایین ادامه پیدا می‌کند. برش آن ممکن است به جای مربع، مستطیل باشد. برای این مدل ها از پارچه‌هایی استفاده می‌کنند که لخت و نرم باشد. اگر پارچه این ویژگی‌ها را نداشته باشد، قسمت‌های نوک‌نیز دامن درست نمی‌ایستد.

۱۲. ‌لو یا کوتاه و بلند (High/low)

همان‌طور که از اسمش پیداست، هم کوتاه است و هم بلند. معمولا یک طرف یا جلو یا پشت این مدل از طرف دیگر آن بلندتر است. این مدل با پارچه‌هایی نرم و لت مثلا ریون دوخته می‌شود. اختلاف قد جلو و پشت این دامن ممکن است خیلی کم یا حتی بسیار زیاد و قابل توجه باشد. این دامن برای کسانی که قد بلندی دارند انتخاب مناسبی است.

معمولا قسمت پشت این دامن‌ها از جلوی آن‌ها بلندتر است اما مدل برعکس این حالت هم وجود دارد. اختلاف قد پشت و جلوی ، در دامن‌هایی که جلوی آن‌ها بلندتر است معمولا بسیار کمتر است. در مدل‌هایی که پشت آن‌ها بلندتر است، اختلاف قد می‌تواند بسیار زیاد باشد که بسته به سلیقه‌ی طراح دارد.

این مدل ها اگر همراه با مدل پلیسه و چین‌دار باشد برای لباس‌های مجلسی مناسب است.

۱۳.کمربلند (High waisted)

همان‌طور که از اسم این مدل پیداست، کمر بلندی دارد و معمولا کمربندهای تزیینی هم همراه آن استفاده می‌شود. این دامن را می‌توانید با تی‌شرت‌های تنگ بپوشید. قد این دامن‌ها هم متفاوت است و متناسب با سلیقه‌ی خود می‌توانید مدل بلند یا کوتاه آن را انتخاب کنید.

۱۴.مدادی (Pencil)

معمولا برای استایل‌های رسمی مناسب است. این مدل را وقتی روی زمین پهن کنید به شکل یک مستطیل ساده است. قد این دامن متناسب با نیاز و سلیقه‌ی هر فرد در نظر گرفته می‌شود و معمولا بیشتر آن‌ها تا زانو هستند. این دامن با پارچه‌های کشی دوخته نمی‌شود. اگر این دامن چاک نداشته باشد، راه رفتن با آن بسیار سخت می‌شود.

۱۵.پپلوم (Peplum)

این نوع روی نوع دیگری از دامن قرار می‌گیرد؛ مثلا مدل مدادی. در واقع پپلوم نوعی چین اضافه برای اضافه کردن به مدل های دیگر است و جنبه‌ی تزیینی دارد. این پپلوم‌ها برای پوشاندن باسن یا جبران کردن شانه‌های پهن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱۶.پلیسه (Pleated Skirt)

پلیسه در این مدل می‌تواند اندازه‌های مختلفی داشته باشد. این نوع مدل هم معمولا قدهای متنوعی دارد و از کوتاه تا بلند، طراحی و دوخته می‌شود. معمولا مدل های پلیسه را با پارچه‌های الیاف مصنوعی می‌دوزند تا شکل پلیسه‌ها ثابت باقی بماند. بعد از هر بار شست‌وشو لازم نیست پلیسه‌ها را دوباره اتو کنید و خط آن‌ها مثل روز اول باقی می‌ماند.

پلیسه تنوع زیادی دارند. بعضی از آن‌ها پلیسه‌های درشت دارند و بعضی پلیسه‌های ریز. اگر دوست دارید اندام شما کشیده‌تر به نظر برسد بهتر است از دامن‌هایی استفاده کنید که پلیسه‌ی آن‌ها ریزتر است. در مجموع این مدل به خاطر ایجاد خط‌های عمودی، برای کسانی که قد کوتاهی دارند مناسب است.

۱۷. سارونگ (Sarong)

این مدل بلند و گشاد معمولا برای موقعیت‌های غیررسمی مثلا ساحل مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مدل ، پارچه از قسمت کمر دور بدن پیچیده می‌شود و معمولا با یک گره به طرف دیگر وصل می‌شود. سارونگ می‌تواند کوتاه هم باشد و تا زانو ادامه داشته باشد. این نوع دامن به خاطر باز بودن یک طرف آن، معمولا یک طرف از یکی از پاها را نشان می‌دهد. اگر دنبال دامن‌های پوشیده‌تر هستید، این مدل برای شما مناسب نیست.

۱۸.چند لایه (layered)

این دامن‌ها چند لایه هستند. قد هر لایه با لایه‌ی بعدی متفاوت است. معمولا از این مدل برا طراحی لباس دخترچه‌ها استفاده می‌شود و برای زنان، استایل بوهمی را ایجاد می‌کند که طرفداران خاص خود را دارد. تقریبا تمام افراد با تمام انواع اندام‌ها می‌توانند با خیال راحت از این دامن استفاده کنند.

مدل های چندلایه معمولا دامن‌های بلندی هستند که لایه‌های آن‌ها از رو به ترتیب کوتاه می‌شود. اما ممکن است مدل کوتاه هم داشته باشند. در مدل‌های کوتاه‌تر تعداد لایه‌ها کمتر می‌شود.

۱۹.لاله‌ای (Tulip skirt)

این مدل با کمی تغییر در طراحی دامن راسته طراحی شده است و دارای لبه‌های نامتقارن است و شکلی شبیه گلبرگ‌های گل لاله دارد. این مدل مثل مدل راسته ممکن است چاک هم داشته باشد تا به‌راحتی بتوانید با آن راه بروید. جلوی این دامن قد کوتاه‌تری دارد و جایی است که دو لایه‌ی دامن روی هم می‌آیند و گلبرگ‌های لاله را تشکیل می‌دهند.

۲۰. رپ (Wrap)

این مدل نیز هم دور کمر پیچیده می‌شوند و با گره بسته می‌شوند. دامن رپ هم ظاهری شبیه به سارونگ دارد. دوختن این مدل بسیار راحت است ولی پارچه‌ی زیادی می‌خواهد. گاهی برای بستن این دامن به‌جای گره از دکمه استفاده می‌شود.

برای دوختن این دامن‌ها از پارچه‌هایی استفاده می‌کنند که لخت و نرم باشد. پارچه‌هایی که آهار دارند برای این نوع دامن مناسب نیستند.

۲۱.یوک (Yoke)

این دامن یکی از انواع دامن است که یک برش جداگانه در بالا دارد. این قسمت ممکن است پهن یا باریک باشد. حتی ممکن است شکل آن کاملا گرد یا نوک‌تیز باشد. این مدل دامن هم معمولا همیشه مد است و با هر استایلی جور در می‌آید. دامن یوک معمولا تا زانو است ولی محدودیتی در قد آن وجود ندارد و مطابق با سلیقه‌ی خود می‌توانید مدل بلندتر یا کوتاه‌تر آن را انتخاب کنید.

22.راسته

این نوع چین بسیار کمی دارد که در نهایت شکل آنرا شبیه به حرف A می کند.

23.فیت

همانطور که از اسم آن بر می آید، کاملا متناسب و اندازه است و به کمک ساسون از کمر تا باسن ادامه می یابد.مدل مدادی نیز در این گروه قرار دارد. این مدل بسیار بدن نما است.

24.دریندل(Drindle)

در کمر جمع می شود.قسمت جمع شدگی در کمر توسط یک کمربند بسته می شود.مدل های کمر بلند از این دسته هستند.

25.شیپوری

در قسمت نزدیک به کمر تا پایین بسیار متناسب است و سپس نزدیک به لبه ها کلوش می شود.مدل پری دریایی نیز در دسته شیپوری شکل ها است. در واقع ترکیبی از دامن پری دریایی و فیت را تشکیل میدهد.

26.لنگی(بند دار)

در اطراف بدن با استفاده از بند یا دکمه بسته می شود.برای افرادی کمر باریکی دارند مناسب ترین مدل است.

27.دامن شلواری(مدلی برای همه)

این مدل را میتوانبه دامن کلوش است که در واقع مانند شلوار به دو قسمت تقسیم می شودتوصیف کرد.که نظر راحتی و زیبایی امروز بیش از نیمی از بازار را به خود اختصاص داده است. برای این مدل به هیچ عنوان سن مطرح نمیشود.مدل موردعلاقه 90 درصد از بانوان است.عناصر قد و وزن و سن هیچ تاثیری در زبیایی افراد نمیگذارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.